Blue Flower

 

liczniki temperaturyGdy w naszej rodzinie pojawia się dziecko chcemy mu zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju. Staramy się, by niczego mu nie zabrakło i otaczamy je opieką. Przychodzi jednak taki czas, że nasza pociecha dorasta i musi pójść do szkoły. Oczekujemy wtedy od placówki tego, że właściwie się nim zajmie. Oprócz bezpieczeństwa oczekujemy także komfortu i wygody. A to ostatnie w dużym stopniu zapewniają instalacje grzewcze. Wbrew pozorom wybudowanie szkoły, która spełni określone normy nie jest proste. Należy przygotować profesjonalny projekt, w którym znajdą się wszystkie niezbędne pomieszczenia. Na rozwój dziecka po szóstym roku życia w znacznym stopniu wpływa właśnie szkoła. To tam spędza ono większą część swojego dnia. Tam zawiera pierwsze znajomości i uczy się poznawać otaczający nas świat. Ale robi to wyłącznie wtedy, gdy nie jest rozpraszany przez złe warunki wewnętrzne.

 

Jeśli dziecko przebywa w zimnych klasach lub nie ma zapewnionych odpowiednich posiłków podczas przerwy obiadowej, nie będzie w stanie skupić się na istotnych dla niego rzeczach. Dlatego przed zapisaniem pociechy do określonej placówki, powinniśmy zorientować się w jakich warunkach będzie ona nauczana i wychowywana.

Sale lekcyjne

Klasy, w których dziecko spędza większość czasu powinny być idealnie przystosowane do przebywania w nich kilkudziesięciu osób. Każdy uczeń musi mieć dostosowane do swojego wzrostu krzesło i ławkę. W jednej ławce niekoniecznie musi siedzieć jeden uczeń, ale niewątpliwie takie rozwiązanie jest dla dzieci bardzo wygodne. Najważniejsze jednak, by meble nie wpływały negatywnie na zdrowie siedzących, a wręcz przeciwnie umożliwiły zdrowy rozwój. W sali powinno też być przestrzennie. Promienie słoneczne powinny swobodnie docierać do pomieszczenia i dostarczać odpowiednią ilość światła. Z kolei na wypadek wszelkich uciążliwości pogodowych (na przykład oślepiającego słońca) okna powinny być wyposażone w regulowane żaluzje lub rolety. Oświetlenie wewnętrzne także musi spełniać podstawowe wymogi tak, by dzieci uczące się popołudniami w okresie zimowym miały zapewnione odpowiednie warunki do zdobywania wiedzy. Ponadto wskazane jest, by pomieszczenia były odpowiednio wentylowane i dość często wietrzone. Instalacje grzewcze powinny być zamontowane w takim miejscu, by nie przeszkadzały dzieciom, ale jednocześnie dobrze im służyły.

Sala sportowa

instalacje grzewczeSala gimnastyczna to miejsce, w którym dzieci aktywnie spędzają czas. Zajęcia wychowania fizycznego powinny odbywać się w ściśle sprecyzowanych warunkach, które nie podlegają negocjacjom. Przede wszystkim wielkość sali powinna być odpowiednia w stosunku do liczby dzieci odbywających zajęcia o danej godzinie. Najlepiej sprawdza się sala zaprojektowana już wtedy, gdy szkoła wie mniej więcej ile osób będzie znajdowało się na hali jednocześnie. Dotyczy to nie tylko zajęć wychowania fizycznego, ale także wszelkiego rodzaju zebrać, apeli czy wystąpień. Na tych ostatnich wydarzeniach pojawia się przecież zazwyczaj cała szkoła. Dziś modne jest projektowanie salek imitujących hale sportowe. Takie pomieszczenia mają więc wtedy nawet miejsca siedzące. Musimy jednak liczyć się z tym, że taki projekt pochłania wiele pieniędzy. W efekcie jednak dziecko i prowadzący zajęcia znacznie na tym skorzystają. Poza tym tak wyposażona sala może być wynajmowana na różne uroczystości. Mogą być tam także organizowane liczne zajęcia pozalekcyjne. Zapisując dziecko do szkoły warto wybrać taką, która proponuje nowoczesne pomieszczenia. Należy jednak sprawdzić, czy wszystkie konieczne elementy się w nich znajdują. Instalacje grzewcze na sali sportowej powinny mieć możliwość regulacji. Latem powinien tam panować lekki chłód, który wspaniale kontrastuje z upałem na zewnątrz. Często nie wystarczy tylko szerokie otwarcie okien i konieczna jest klimatyzacja. Natomiast zimą mimo ciepła odczuwanego dzięki wykonywanym ćwiczeniom, na sali powinno być włączone ogrzewanie. Duża hala pozwala na wprowadzenie innowacyjnym rozwiązań. Mimo, iż jest to jedno duże pomieszczenie i posiada jedne instalacje grzewcze, za pomocą umieszczonych na suficie zwiniętych płacht sztywnego materiału, można podzielić je na mniejsze salki. W ten sposób na jednej godzinie lekcyjnej będą mogły być wykonywane różne ćwiczenia i uprawiane różne sporty.

Kuchnia i stołówka

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci korzystały ze szkolnej stołówki, musimy zorientować się jakie warunki tam zastaną. Warto sprawdzić nie tylko jadalnię, ale także samą kuchnię, w której przygotowywane są posiłki. Jedzenie przeznaczone do wykonania codziennych potraw powinno być świeże i przygotowywane przez profesjonalnych kucharzy. Często szkoły oferują nie tylko wydawanie świeżych posiłków podczas przerwy obiadowej, ale także proponują na przykład ciepłe mleko lub kakao. Te ostatnie oferowane są szczególnie w okresie zimowym. Dowiedz się, czy oferowane produkty przygotowywane są z naturalnego mleka. Istnieje bowiem możliwość, że jest to niezdrowe mleko w proszku, które zawiera niebezpieczne konserwanty. Możesz także poprosić kucharki, by odgrzewały posiłek przygotowywany przez Ciebie. Jeśli jednak upewnisz się, że kuchnia spełnia wymagane standardy, bez obaw możesz skorzystać ze szkolnej oferty. Ważne jest także miejsce, w którym dzieci spożywają wspólne posiłki. Musi być odpowiednio wietrzone i posiadać wymagane instalacje grzewcze. Dziś wiele placówek szkolnych jak i wiele osób prywatnych korzysta z usług renomowanych firm grzewczych. Zarówno jeśli chodzi o kupno urządzeń, jak i o instalację. Co ciekawe, wspomnianych urządzeń jest bardzo dużo. Niektóre z nich można obejrzeć na stronie http://www.sjsgroup.pl/o-firmie,463.html. Dobrze, gdy zapewniona jest też przestrzeń, po której mogą się swobodnie poruszać.

Zapytaj o wszystkie wymienione elementy przy zapisywaniu dziecka. Najlepiej, gdy poprosisz o oprowadzenie po całej szkole. Wtedy o wiele bardziej zorientujesz się, jakie w danej placówce planują warunki. Przed rozmową z dyrektorem czy dyrektorką dobrze się przygotuj. Zapisz sobie na kartce najważniejsze pytania i zabierz je ze sobą na rozmowę. W żadnym wypadku nie czujcie się skrępowani. To całkiem naturalne ze strony rodziców, że dbają oni o bezpieczeństwo swojego dziecka. Natomiast każda szkoła powinna starać się udowodnić Wam, że jej warunki będą dla niego najlepsze.