Blue Flower

zabawa

Jeżeli na słowo „wesele” reagujecie panicznym lękiem, a na „wodzirej” gęsią skórką i ściśnięciem w żołądku, możecie być pewni, że w przeszłości trafiliście jedynie na ich atrapy. Dobry wodzirej, podobnie zresztą jak udane wesele, wywołują pozytywne wspomnienia i uśmiech na twarzach, a nie grymas zażenowania czy poczucie zawstydzenia. Wielu z Was z pewnością uczestniczyło w przyjęciu, na którym do kotleta przygrywała kapela z najgorszych koszmarów, a w tłumie gości brylował on – człowiek w marynarce w grochy, bazarowych lakierkach, dziwacznej fryzurze i mikrofonem w dłoni. Człowiek, który być może zapomniał, że to nie on, ale Państwo Młodzi, są gwiazdami wieczoru i jest to ich, a nie jego, uroczystość. Jeżeli na zdjęciach z imprezy macie łzy w oczach albo nietęgie miny, a wasze wspomnienia ograniczają się do wyciągania na siłę do nieprzyzwoitych konkursów lub – co gorsza – cieszycie się, że nic nie pamiętacie, wiedzcie, że nie na tym polega praca zawodowego „zabawiacza”.

Profesjonalny wodzirej jest bowiem przede wszystkim animatorem, który czuwa nad bezpiecznym i pogodnym przebiegiem przyjęcia i pilnuje, aby jego uczestnicy tryskali humorem, bez niepotrzebnej i agresywnej ingerencji. Nie ma bowiem sensu wnikanie w strukturę, która funkcjonuje jak należy, dlatego też zawodowiec nigdy nie pozwoli sobie na to, żeby bawić kogoś na siłę. Jeżeli uczestnicy przyjęcia doskonale potrafią się bawić bez żadnych bodźców zewnętrznych, wodzirej będzie jedynie pilnował, aby taki stan utrzymywał się do samego końca i reagował dopiero wtedy, kiedy w tłumie atmosfera zacznie przygasać. Przypomina więc on bardziej średniowiecznego mistrza ceremonii, niż podrzędnego komika i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dla jego zleceniodawców jest to najważniejsze w życiu wydarzenie i uroczystość, która już nigdy więcej się nie powtórzy. Dlatego też w przestrzeni sali bankietowej czy weselnej nie ma miejsca na nieprzyzwoite zachowania, rubaszne dowcipy, czy wyświechtane anegdotki, które sprowadzają poważne wesele do kiczowatej imprezy.

Z tego właśnie powodu dbam o dobrą zabawę uczestników, uwzględniając szczególnie ich własne upodobania i preferencje. Staram się sprostać powierzonym mi zadaniom i zaczarować gości tak, aby zapamiętali przyjęcie, w którym uczestniczyli, jako absolutnie niezwykłe i warte wspominania z uśmiechem radości a nie irytacji. Jako, że wodzirej, czy może - bezpieczniej brzmiący – dj, nie zabawia i nie gra dla siebie, ale dla konkretnych odbiorców, jestem bardziej animatorem, który uważnie obserwuje to, co dzieje się na parkiecie i dba, aby repertuar był wystarczająco urozmaicony zarówno dla najstarszego, jak i najmłodszego pokolenia.  Ze względu na to, że każde przyjęcie jest inne - tak samo jak każdy jego uczestnik jest inny, staram się zachować elastyczność i otwarty umysł. Wiadomo przecież, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, a wesela i inne uroczystości obarczone są ryzykiem nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego też poza kilkoma alternatywnymi scenariuszami, które na bieżąco staram się dostosowywać do upodobań gości, staram się zachować margines improwizacji tak, aby całe wydarzenie minęło w przyjemnej, naturalnej atmosferze, a nie sztucznej listy, z której będzie się odhaczać kolejne pozycje. Jako, że różnego typu przyjęcia, nie tylko przecież wesela, gromadzą określonych ludzi, repertuar zabaw czy muzyki powinien uwzględniać ich preferencje. Być może współcześni młodzi ludzie na swojej Studniówce, doskonale będą się bawić przy dźwiękach piosenek z lat 50., biorę jednak pod uwagę, że nie musi to działać w drugą stronę – pokolenie z lat 50. nie musi wcale cieszyć się z muzyki alternatywnej czy młodzieżowej. Ważne jest dla mnie łączenie tradycji z nowoczesnością i przeplatanie ze sobą tego, co dobrze znane z drobnymi elementami nowatorstwa. Uwielbiam ludzi i z łatwością się z nimi porozumiewam, dlatego też, jako dj z wieloletnim doświadczeniem, potrafię zachować elastyczność, pozwalającą mi nie tylko na rozpoznanie nastroju gości, ale i na dopasowanie się do ich upodobań i stylu bycia. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że pozytywna atmosfera wypływa wprost od samych uczestników, dlatego utrzymuję z nimi stały kontakt, pozwalając im się bawić, kiedy robią to sami, oraz wkraczając, kiedy widzę, że potrzebują zachęty czy delikatnego ośmielenia, żeby wziąć udział we wspólnej zabawie.

wodzirejW przypadku wesela, dawniej funkcję „zabawiacza” pełnił główny drużba i to do jego zadania należało zachęcanie gości do tańca i wspólnych zabaw. Wiadomo jednak, że nie każdy z nich posiadał odpowiednie umiejętności czy cechy charakteru, nie każdy też czuł się wystarczająco swobodnie stojąc z mikrofonem przed tłumem ludzi. Dlatego też coraz częściej rolę przejmują wykwalifikowani animatorzy czy dj-e, którzy szkolą się na kursach i branżowych spotkaniach, które pozwalają im na rozruszanie nawet najbardziej niechętnych imprezowiczów. Nowoczesny wodzirej to coraz częściej nie człowiek z przypadku czy konieczności, ale przede wszystkim profesjonalista z powołania, który wie co, i po co robi. W swoją pracę wkładam wiele serca i zaangażowania, na bieżąco podnosząc kwalifikacje i zdobywając doświadczenie. Fachowe podejście zarówno do przebiegu uroczystości, jak i samych jej uczestników, zawsze owocuje wspaniałą zabawą i dobrymi wspomnieniami na długie lata. To w końcu nie ja, ale główni zainteresowani, mają być zadowoleni, dlatego też to ich oczekiwania i preferencje powinny zostać zrealizowane. Animator ma stanowić ogniwo pośredniczące, które łączyłoby we wspólną całość uroczystość, gości i doskonałe humory. Jako, że pojęcie „ważnego wydarzenia” jest na tyle szerokie, że może obejmować wiele z nich, w mojej ofercie profesjonalnej obsługi muzyczno-konferansjerskiej znajdują się nie tylko wesela i poprawiny, ale i pozostałe imprezy okolicznościowe, takie, jak mniejsze i większe uroczystości rodzinne, imprezy firmowe, bankiety, studniówki oraz wydarzenia plenerowe. Wasza otwartość i moje doświadczenie z pewnością dadzą fantastyczne rezultaty i zagwarantują każdemu bez wyjątku, doskonałą zabawę i dobry humor przez cały czas trwania wydarzenia oraz pozytywne wspomnienia jeszcze na długo po jego zakończeniu.